Aktualności

Odzież robocza, ochronna i specjalistyczna

odzież robocza

Bezpieczeństwo w pracy jest jednym z najważniejszych zagadnień, zarówno dla pracownika jak i pracodawcy. Jak zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa dla osób, które zatrudniamy? Jako sklep wyspecjalizowany w sprzedaży wysokojakościowej odzieży BHP spieszymy z pomocą!

Zastosowanie odzieży roboczej, ochronnej i specjalistycznej

Odzież ochronna jest to rodzaj ubioru, którego podstawową funkcją jest zapobieganie szkodliwym wpływom środowiska i neutralizacja niebezpiecznych czynników w miejscu pracy. Taka odzież zabezpiecza przed potencjalnymi urazami ciała. Odpowiednio dobrany do czynności zawodowych strój zapewnia przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa, a także bezpośrednio wpływa na komfort pracownika. Odzież robocza ma dwa główne zadania: ochraniać pracowników przed zagrożeniami wynikającymi z uprawianych czynności lub pełnić funkcje reprezentatywną. Odzież roboczą można wyróżnić ze względu na: rodzaje i dziedziny, w jakich jest stosowana; właściwości, które posiada; elementy ubioru wynikające z podziału na części ciała.

Odzież BHP, ze względu na swoje funkcje, jest wymagana w wielu zawodach. Istotny  jest  zatem dobór odpowiedniego stroju, obuwia i sprzętu ochronnego. Odnosząc się do charakterystyki zawodów, gdzie odzież specjalistyczna będzie niezbędna, wyróżniamy trzy główne typy:

  • profesje narażające pracowników na uszkodzenia mechaniczne (np. pracownicy budowlani, stolarze)
  • profesje narażające pracowników na kontakt z niebezpiecznymi substancjami (np. osoby pracujące w laboratoriach, toksykolodzy)
  • profesje zajmujące się produkcją i wytwarzaniem żywności (np. piekarze, kucharze)

Warto wspomnieć również o odzieży specjalistycznej dla policjantów oraz strażaków, gdzie uniformy pełnią funkcję zarówno reprezentatywną jak i ochronną.

 

Różnice między odzieżą ochronną a roboczą

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że termin odzież robocza nie jest tożsamy z definicją odzieży ochronnej i nie można używać zamiennie tych dwóch wyrażeń! Odzież robocza, tak samo jak w przypadku obuwia roboczego (sprawdź nasz artykuł odnośnie obuwia roboczego: [LINK]) jest szeroką gamą ubiorów, które są przydatne w miejscu pracy. Nie istnieją szczególne regulacje prawne odnoszące się do rodzaju odzieży roboczej – pracodawca musi sam dobrać odpowiedni zestaw ubrań dla swoich pracowników. W skład garderoby roboczej wchodzą zarówno pełne, specjalistyczne uniformy pracownicze jak i poszczególne części ubrań. Tutaj wyróżnia się podstawowy podział na: czapki, bluzy, kamizelki, koszulki, koszule, spodnie, ogrodniczki, obuwie. Natomiast jeśli mowa o odzieży ochronnej, jest to poszerzony skład o elementy mające zapobiegać wszelkim działaniom niepożądanym w miejscu pracy: kaski, ochraniacze, gogle, maski, okulary, rękawice czy obuwie ochronne. Podsumowując, odzież robocza to termin określający ubrania, które pracownik ma na sobie w miejscu pracy. Natomiast odzież ochronna jest to zestaw ubrań, jakiego głównym celem jest zapewnienie najwyższej ochrony zdrowia fizycznego pracownika podczas wykonywania konkretnych czynności. Bez odzieży ochronnej praca w warunkach zagrażających zdrowiu jest niemożliwa.

Elementy odzieży BHP – co warto wiedzieć?

Rodzaj wykonywanej profesji ma znaczący wpływ na rodzaj i dobór odpowiednich elementów garderoby. Aby odpowiednio przygotować pracownika do czynności zawodowych trzeba odpowiedzieć na następujące pytanie: na jakie szkodliwe czynniki będzie narażona osoba wykonując swoją pracę? Gdy już to ustalimy możemy dowolnie wybierać spośród szerokiej gamy produktów BHP, którymi są między innymi: czapki, kaski, okulary ochronne, gogle, maski, rękawice, bluzy, koszulki, kamizelki, kurtki, kombinezony, obuwie.

Przy wyborze poszczególnych elementów ubioru należy kierować się dobrą jakością produktów – zarówno składem materiałów jak i starannym wykonaniem. Kompleksowe zaopatrzenie BHP o najwyższej jakości  można znaleźć w sklepie internetowym VegaBHP.

Regulacje prawne a odzież robocza

Prawo pracy w Polsce wyróżnia dwie sytuacje, w jakich pracodawca musi zapewnić pracownikowi odzież roboczą, są nimi:

  1. Przypadki, w których odzież robocza może ulegać zniszczeniom, uszkodzeniom bądź widocznym zabrudzeniom (np. pracownicy budowlani, pracownicy restauracji, mechanicy).
  2. Przypadki, w jakich ustanowione zostały szczególne wymogi określające względy higieniczne, sanitarne lub technologiczne (np. pracownicy laboratoriów, pracownicy służby zdrowia).

Warto zwrócić uwagę na fakt, że odzież ochronna, z której korzystają pracownicy stanowi własność firmy/ pracodawcy aż do chwili jej zwrotu. W wyżej wymienionych przypadkach odzież BHP jest przyznawana pracownikowi bezpłatnie, co nie generuje dodatkowych kosztów dla osoby zatrudnionej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy poszczególne części garderoby bądź cały zestaw odzieży zostanie uszkodzony lub zgubiony w wyniku zaniedbań pracownika. Jeśli części garderoby ulegną zniszczeniu z powodu pracownika, wówczas jest on zmuszony zwrócić część pieniędzy pracodawcy (w zależności od tego ile czasu zostało od momentu zakupienia do chwili przedawnienia okresu używalności ubrań). Ponadto według przepisów BHP, wybrane rodzaje odzieży roboczej muszą składać się z 95% bawełny.

Najważniejszym aspektem zarówno dla pracownika jak i pracodawcy jest nabycie odzieży ochronnej od zaufanych dostawców. Przydatne produkty, elementy garderoby i zestawy, których jakość zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa można nabyć w naszym sklepie internetowym: https://odziezrobocza24.pl/

Maksymalny okres używania odzieży roboczej

Przepisy BHP nie określają jednoznacznie przedziału czasu, w jakim przysługuje pracownikowi nowy komplet odzieży roboczej. Brak czasowego uregulowania w prawie tego aspektu wynika z różnorodności profesji, w których potrzebna jest odzież ochronna bądź specjalistyczna.
W wyniku tych różnic pracodawca musi sam określić, kiedy następuje zmiana kompletów garderoby u poszczególnych osób. Przepisy BHP jasno zaznaczają, że używalność odzieży ochronnej bądź reprezentatywnej trwa tak długo, jak spełnia ona swoje funkcje. Istotne jest zatem  kontrolowanie ubioru pracowników i zwracanie szczególnej uwagi na walory ochronne oraz użytkowe odzieży. Bezpłatna wymiana odzieży powinna zatem nastąpić natychmiast, gdy aktualnie używane ubrania przestają zabezpieczać pracownika lub gdy przekładają się na jego nieestetyczny wygląd (w przypadku funkcji reprezentatywnej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *